Postul Colindelor

Iubiti credinciosi,

Anul acesta, Postul Craciunului incepe in duminica in care Hristos raspunde printr-o pilda concreta la intrebarea: ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica? Raspunsul Lui este sistematizat in pilda samarineanului milostiv, din care noi primim informatia ca imparatia lui Dumnezeu se castiga prin milostenie si in acelasi timp aflam ca El nu ramane dator celui milostiv. Astfel ca fiecare dintre noi, ca urmas al lui Hristos, trebuie sa-I urmeze exemplul si sa aiba grija de aproapele lui si de casa de oaspeti, care este Biserica. Pana la sarbatoarea Nasterii Mantuitorului Hristos ne este de folos tuturor sa ne randuim membria bisericii noastre, stiind ca Dumnezeu rasplateste pe “cei ce iubesc podoaba casei Sale”.

Parintele Florin Cheaga are binecuvantarea I.P.S. Nathanaiel de a sluji alaturi de Pr. Paroh Vasile Muntean. Familia dansului, dna. Liana-Lavinia si cei doi copii, Filip si Pavel, vor face parte din comunitatea noastra, deci va rog sa-i pretuiti si sa-i sprijiniti ca pe apropiatii dumneavoastra, avand de asemenea certitudinea ca parohia noastra are grija de pastorii ei.

Parintele Florin, impreuna cu cei care s-au implicat si in anii precedenti, vor pregati copiii si adultii pentru sarbatoarea Colindelor traditionale, cu care vom intampina Nasterea Mantuitorului, astfel ca Va rog sa raspundeti pozitiv, cu dragoste si daruire.

Multumind lui Dumnezeu pentru toata grija ce ne-o poarta si pentru toata facerea de bine, Va dorim tuturor sanatate, implinire si un post cu mult folos.

Cu parinteasca si aleasa dragoste intru Hristos Domnul,

Pr. Vasile

Comments are closed.